forum | videos | results | calendar | photos | high school | store | news | columns | resources | college | event coverage | Elite
» Welcome to Michigan's Best Source for Running Information.» Click for our FEATURED CALENDAR RACES!
back to results
Oct. 3, 2015 2015 Step by Step 5K Royal Oak, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Step By Step Run & Walk
Age Group Results
October 10, 2015
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5K
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carla Hotts 46 2 17:53.8 5:45/M

Female 6 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Murray 9 89 29:54.0 9:37/M
2 Tess Tillman 8 116 33:52.5 10:53/M
3 Leah Singler 9 125 36:40.0 11:47/M
4 Paloma Blower 9 126 36:40.2 11:47/M
5 Abigail Adams 8 130 38:27.9 12:22/M
6 Anna Brush 9 135 39:50.8 12:48/M

Female 10 to 13

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Groth 13 50 25:57.6 8:21/M
2 Carmen Carpenter 13 55 26:11.8 8:25/M
3 Lucy Breda 13 81 29:23.7 9:27/M
4 Abigail Ryan 11 95 31:16.6 10:03/M
5 Clara Losey 11 96 31:16.9 10:03/M
6 Lily Hotts 12 104 32:28.8 10:26/M
7 Elizabeth Kemp 12 107 32:32.8 10:28/M
8 Bridget Murray 11 112 32:50.1 10:33/M

Female 14 to 18

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carolyn Luddy 14 16 21:39.4 6:58/M
2 Halie Robinson 15 45 25:46.0 8:17/M
3 Clara Lichtenberg 17 46 25:46.1 8:17/M
4 Rose Rzepecki 14 52 26:08.9 8:24/M
5 Mia Ciarlone 14 61 27:02.2 8:42/M
6 Gabrielle Schmidt 18 67 27:54.7 8:58/M
7 Janet Dotson 15 71 28:29.6 9:10/M
8 Alex Lawlis 17 76 29:00.3 9:19/M
9 Grace Murray 14 88 29:53.6 9:37/M
10 Sam Lawlis 15 101 32:02.6 10:18/M
11 Martina De Leon 15 115 33:30.9 10:46/M
12 Maria Schudt 14 118 34:10.1 10:59/M
13 Emma Beaudoin 16 142 44:57.7 14:27/M

Female 19 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Genevieve Schmidt 21 54 26:10.3 8:25/M
2 Constance Farlow 25 58 26:35.6 8:33/M
3 Megan Riherd 28 110 32:46.0 10:32/M
4 Dana Sanker 28 114 33:29.5 10:46/M
5 Jennifer Kramer Novi MI 29 132 38:29.5 12:22/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nikol Strother Los Alamos NM 35 8 19:28.3 6:16/M
2 Stefanie Ryan 34 11 21:19.5 6:51/M
3 Megan Warzecha 32 15 21:36.9 6:57/M
4 Leesa Sesta 36 63 27:18.3 8:47/M
5 Adele Jorissen 33 66 27:49.2 8:57/M
6 Julie Farhat 34 77 29:07.4 9:22/M
7 Andrea Anderson 33 78 29:08.1 9:22/M
8 Megan Holt Brighton MI 34 82 29:27.0 9:28/M
9 Jessica Pietrzak 30 83 29:27.7 9:28/M
10 Katie Rosevear 36 91 30:00.4 9:39/M
11 Diana Pierscinski 31 93 30:54.3 9:56/M
12 Natalie Simpsen 33 102 32:09.8 10:20/M
13 Jennifer Losey 39 109 32:46.0 10:32/M
14 Katie Tillman 38 117 33:56.3 10:55/M
15 Danielle Momany 34 134 38:49.4 12:29/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Christine Buchanan 43 47 25:46.3 8:17/M
2 Mary Murray 43 75 28:56.3 9:18/M
3 Caprice McGrail 41 80 29:22.8 9:27/M
4 Margarette Doetsch 48 92 30:32.2 9:49/M
5 Michelle Carpenter 47 97 31:26.0 10:06/M
6 Debra Golda 48 99 31:43.7 10:12/M
7 Reese Scripture 49 103 32:20.4 10:24/M
8 Amy Piazzon 46 105 32:30.2 10:27/M
9 Jamie Laidlaw 49 123 35:16.7 11:20/M
10 Dianne Colby 48 124 35:53.1 11:32/M
11 Susan Schudt 46 127 36:59.7 11:54/M
12 Heather Adams 42 131 38:28.1 12:22/M
13 Kathryn Fok 41 139 41:58.5 13:30/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Perkins Clawson MI 51 60 26:57.9 8:40/M
2 Debbie Wood 51 79 29:14.5 9:24/M
3 Margaret Schmidt 51 94 31:00.5 9:58/M
4 Maureen Pickard Troy MI 58 98 31:28.0 10:07/M
5 Jeanne Vanegmond 56 121 34:48.0 11:11/M
6 Anne Kuzma 54 129 38:08.8 12:16/M
7 Tammi Morris Rochester MI 57 133 38:45.9 12:28/M
8 Lori Horton 51 138 40:47.4 13:07/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matt Vanegmond 24 1 17:20.5 5:34/M

Male 6 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shane Bontrager 9 49 25:50.1 8:18/M
2 Liam Zawinsky 8 51 26:05.2 8:23/M
3 Oliver Poyhonen 7 119 34:16.5 11:01/M

Male 10 to 13

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Bontrager 11 12 21:31.1 6:55/M
2 Jonah Cerone 11 23 22:45.3 7:19/M
3 Ben Abell 11 26 23:20.5 7:30/M
4 Cooper Drouillard 13 39 25:22.2 8:09/M
5 Nathan Brown 11 42 25:42.9 8:16/M
6 Riley Bell 11 56 26:13.9 8:26/M
7 Jack Laidlaw 11 59 26:47.5 8:37/M
8 Aidan Laidlaw 12 68 28:09.2 9:03/M
9 Liam Flynn 11 122 35:06.7 11:17/M

Male 14 to 18

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Ryan 14 4 18:50.6 6:03/M
2 Conor Ohara 18 5 19:14.8 6:11/M
3 Brendan Bontrager 14 9 21:09.5 6:48/M
4 Alexander Sobeck 15 17 21:49.7 7:01/M
5 Jonas Padilla 15 18 21:51.8 7:02/M
6 Ian Gappy 16 19 21:58.8 7:04/M
7 Matthew Abell 17 21 22:32.3 7:15/M
8 Joshua Ilkka 14 24 22:53.0 7:21/M
9 Casper Padilla 16 27 23:24.1 7:31/M
10 Peter Trout 16 34 24:13.6 7:47/M
11 Tom Peaslee 17 36 24:30.3 7:53/M
12 Nick Schudt 18 40 25:32.5 8:13/M
13 Luke Cerone 14 43 25:44.8 8:16/M
14 Owen Groth 14 44 25:45.0 8:17/M
15 Ethan Burt 14 48 25:48.9 8:18/M
16 Hakjun Lee 14 72 28:34.3 9:11/M
17 Patrick Trout 14 86 29:38.0 9:32/M
18 Muyan Li 16 141 44:30.0 14:19/M

Male 19 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Adam Heinzen Farmington MI 29 28 23:38.9 7:36/M
2 Mark Riherd 28 111 32:46.7 10:32/M
3 Kevin Sanker 29 113 33:29.5 10:46/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Zack Bolton 30 3 18:34.4 5:58/M
2 Jeffrey Roggenbuck 39 6 19:21.5 6:13/M
3 Jason Warzecha 35 10 21:10.5 6:48/M
4 Patrick Gonyeau 30 20 22:28.0 7:13/M
5 Christopher Sesta 37 29 23:47.0 7:39/M
6 Philip Sobeck 38 32 23:56.0 7:42/M
7 Brian Whitton 38 41 25:40.5 8:15/M
8 Erik Strang 34 57 26:29.5 8:31/M
9 Ryan Rosevear 36 90 29:59.9 9:38/M
10 Stephen Sequin 35 108 32:44.9 10:32/M
11 Erik Poyhonen 39 120 34:16.9 11:01/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brennan Ryan 46 7 19:24.7 6:14/M
2 Matt Hotts 47 13 21:32.5 6:55/M
3 Matthew Hawtin 43 14 21:33.8 6:56/M
4 David Arce 49 22 22:39.5 7:17/M
5 Raymond Colby 49 25 23:17.4 7:29/M
6 Matthew Mutschler 42 31 23:54.6 7:41/M
7 Dan Donlin Clawson MI 48 33 23:56.6 7:42/M
8 Jim Lampertius 48 35 24:25.7 7:51/M
9 Curt Laidlaw 45 37 24:37.7 7:55/M
10 James Padilla 45 38 24:39.9 7:56/M
11 Hans Gappy 45 53 26:09.9 8:25/M
12 Casey Krukowski 40 62 27:10.8 8:44/M
13 George Bouras 43 65 27:46.7 8:56/M
14 Brian Fineran Royal Oak MI 44 69 28:28.7 9:09/M
15 Christopher Buchanan 45 74 28:50.7 9:16/M
16 Patrick Kruse 45 87 29:50.9 9:36/M
17 Harry Kemp 40 106 32:32.7 10:28/M
18 Kevin Fok 40 128 37:30.8 12:03/M
19 Matt Brush 41 136 39:52.4 12:49/M
20 Steve Gum 42 137 40:13.0 12:56/M
21 Dave Paisley 42 140 42:18.1 13:36/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Duane Stewart Royal Oak MI 57 30 23:51.6 7:40/M
2 Kevin Carr 50 64 27:39.0 8:53/M
3 Michael Matuszewski 59 70 28:29.5 9:10/M
4 Jim Zittel Waterford MI 52 73 28:47.1 9:15/M
5 John Ilkka 51 84 29:29.8 9:29/M
6 Brian Peaslee 51 85 29:30.4 9:29/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tim Klinkhamer Pleasant Ridge MI 69 100 31:49.3 10:14/M

1.5 Mile
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mary Tracy 11 2 11:24.9 7:36/M

Female 5 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ella Lamb 5 31 15:29.8 10:19/M
2 Rowan Armstrong 5 49 19:09.3 12:46/M
3 Avery Wood 5 65 25:02.8 16:41/M
4 Samantha Singler 5 66 26:53.9 17:55/M

Female 6 to 7

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lily Robinson 7 35 15:42.6 10:28/M
2 Lily Cavataio 7 37 17:08.8 11:25/M
3 Gracie Malkowski 7 42 18:14.7 12:09/M
4 Simone Carcamo 7 43 18:24.2 12:16/M
5 Emilia Bas 6 45 18:42.5 12:28/M
6 Kathleen Colby 7 50 19:15.8 12:50/M
7 Lenora Stagner 6 55 20:18.1 13:32/M
8 Olivia Brook 7 56 20:24.8 13:36/M
9 Madeleine Malkowski 6 59 22:46.8 15:11/M
10 Julia Rogers 7 61 23:55.5 15:57/M
11 Elizabeth Adams 6 64 24:59.1 16:39/M

Female 8 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kiera Tracy 9 14 13:50.1 9:13/M
2 Margaret Murphy 8 16 14:03.2 9:22/M
3 Annaliese Losey 9 17 14:04.3 9:23/M
4 Rose Losey 9 19 14:32.2 9:41/M
5 Courtney Buchanan 9 24 14:51.3 9:54/M
6 Mia Lynch 9 29 15:21.3 10:14/M
7 Allie Redden 8 38 17:09.2 11:26/M
8 Cecilia Carcamo 9 46 18:48.9 12:32/M
9 Elizabeth Beaudoin Berkley MI 8 53 19:46.6 13:11/M
10 Eleanor Brook 8 54 20:16.5 13:31/M
11 Mieke Deraad 8 62 23:56.2 15:57/M

Female 10 to 11

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mya Minjares 11 15 14:00.9 9:20/M
2 Zoe Mutschler 10 21 14:33.3 9:42/M
3 Julia Brown Grand Blanc MI 10 23 14:39.0 9:46/M
4 Katherine Kemp 11 25 14:56.5 9:57/M
5 Ana Lampertius 10 27 15:11.6 10:07/M
6 Genevieve Rogers 11 44 18:24.9 12:16/M
7 Lana Galeano 10 52 19:31.5 13:01/M
8 Abigail Sobeck 10 58 22:24.3 14:56/M
9 Ava Gappy 11 68 33:02.8 22:01/M
10 Emily Sobeck 11 69 33:02.8 22:01/M

Female 12 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Sobeck 99 6 12:23.3 8:15/M
2 Sasha Galeano 12 22 14:36.7 9:44/M
3 Caroline Colby 13 48 19:08.1 12:45/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Lapham 11 1 10:59.0 7:19/M

Male 5 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Soma 5 30 15:29.5 10:19/M
2 Christian Coletta 5 36 16:33.4 11:02/M
3 Luke Robinson 4 39 17:10.1 11:27/M
4 Jack Paisley 4 47 18:58.6 12:39/M
5 Ethan Wielgat 5 51 19:15.9 12:50/M
6 Xavier Kryzaniwskyj 4 57 22:06.7 14:44/M
7 Max Beeckman 5 60 23:05.0 15:23/M

Male 6 to 7

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michael Bowker 7 8 12:59.0 8:39/M
2 Mitchell Sobeck 7 10 13:18.5 8:52/M
3 Zander Kryzaniwskyj 6 13 13:41.9 9:07/M
4 Connor Wielgat 7 26 15:04.4 10:03/M
5 Elijah Lamb 7 33 15:32.8 10:21/M
6 Griffin Robinson 6 67 31:00.1 20:40/M
7 Max Samoray 7 70 36:19.6 24:13/M

Male 8 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Abenezer Cerone 8 9 13:03.5 8:42/M
2 Luc Samoray 9 12 13:39.6 9:06/M
3 Sam Robinson 9 18 14:28.1 9:39/M
4 Anthony Sobeck 9 28 15:16.6 10:11/M
5 Caesar John Soma 8 32 15:31.1 10:21/M
6 Joseph Kemp 8 34 15:35.9 10:23/M
7 Rex Cormier 9 40 17:32.4 11:41/M
8 Quinn Armstrong 8 41 18:03.5 12:02/M

Male 10 to 11

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Beck Peaslee 11 3 11:37.1 7:45/M
2 Peter Murphy 11 4 12:15.8 8:10/M
3 Collin Buchanan 10 5 12:21.2 8:14/M
4 Declan Tulley 10 7 12:38.5 8:25/M
5 Joseph Mio 11 20 14:32.5 9:41/M
6 Tannner Orvis 10 71 42:18.2 28:12/M

Male 12 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carter Buchanan 12 11 13:19.8 8:53/M
2 Noah Gappy 13 63 23:58.7 15:59/M

Visit our Advertisers!

RunMichigan.com site contents copyright 1996-2017 | RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved

Contact Us | Home | Advertise with Us | Disclaimer | About Us | Submit News | Submit Race Info | Submit Results | Community Forum | RSS Feeds RSS FEED