forum | videos | results | calendar | photos | high school | store | news | columns | resources | college | event coverage | Interviews
» Welcome to Michigan's Best Source for Running Information.» Click for our FEATURED CALENDAR RACES!
back to results
Sep. 15, 2012 2012 Kensington Challenge Milford, MI
Provided by Gault Race Mgt.


2012 JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
MILFORD, MI
09/15/2012

Scored by Gault Race Management

15K AGE-GROUP RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 212 Alexander Townsend Detroit 22 50:57 5:28

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 105 Serena Kessler Ann Arbor 40 56:13 6:02

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 83 Eric Green Pontiac 44 54:57 5:54

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 23 Krys Brish Milford 49 1:05:53 7:05

MALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 119 Kurt Lenseer Northville 54 1:02:57 6:46

FEMALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 260 Ann Kurtis Livonia 50 1:17:22 8:19

MALE SENIOR GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 130 Lee Mamola Novi 60 1:08:02 7:19

FEMALE SENIOR GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 32 Cecilia Brzys South Lyon 63 1:29:12 9:35

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 265 Harrison Morgan South Lyon 17 1:23:42 8:59


FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 263 Jackie Bredenberg Bloomfield Hills 15 1:04:25 6:55
2 65 Audrey Fisher Milford 16 1:25:00 9:08
3 81 Caitlin Goyer Northville 16 1:35:57 10:18

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 268 James Edwards Ann Arbor 23 1:05:39 7:03
2 287 Patrick Keenan White Lake 22 1:26:03 9:15

FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 96 Chelsea Holt Ann Arbor 24 1:05:58 7:05
2 179 Lauren Roffey West Bloomfield 22 1:10:45 7:36
3 126 Celia MacPhail Ann Arbor 21 1:13:34 7:54
4 235 Sara Zupmore West Bloomfield 24 1:18:31 8:26
5 242 Jenny Leveille Farmington Hills 22 1:26:50 9:20
6 101 Lindsey Johnson Plymouth 22 1:32:09 9:54

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 249 Chris Elsey Milford 26 52:57 5:41
2 40 Todd Connor South Lyon 28 55:37 5:59
3 18 Philip Boonstra Ann Arbor 28 1:02:04 6:40
4 247 Keith McCaffery Milford 28 1:06:45 7:10
5 142 Michael McCoy Canton 29 1:13:21 7:53
6 87 Daniel Gross Wixom 28 1:26:55 9:20

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 16 Kari Blain Ann Arbor 29 1:04:22 6:55
2 168 Stefanie Perri Walled Lake 27 1:12:46 7:49
3 152 Erica Morrell Ann Arbor 27 1:14:40 8:01
4 167 Ani Pennings Ann Arbor 29 1:22:16 8:50
5 163 Sara Palmer Garden City 26 1:23:53 9:01
6 181 Michelle Rosen Howell 28 1:26:57 9:20
7 67 Sara Fitzgerald Ann Arbor 25 1:29:18 9:35
8 129 Katie Maltais Detroit 29 1:32:36 9:57
9 292 Shayna Smith Dearborn 28 1:42:17 10:59
10 269 Christine Mulky Grosse Ile 27 1:48:03 11:36
11 55 Mary Doby Hartland 26 2:05:34 13:29


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 148 Mario Messina Ii Novi 31 1:05:32 7:02
2 254 Joe Pruchnik Farmington Hills 32 1:06:18 7:07
3 132 Russell Marschall Livonia 33 1:08:51 7:24
4 170 Adam Ponto Wixom 30 1:13:40 7:55
5 54 Ravi Dhamrat Farmington Hills 32 1:14:51 8:02
6 296 Sanjay Sharma Canton 33 1:20:10 8:37
7 111 Arron Kowalczyk Dearborn 34 1:21:48 8:47
8 234 Matt Zuehlk Northville 34 1:28:10 9:28
9 86 Phillip Grose Brighton 34 1:28:36 9:31

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 277 Melissa Broyles Milford 34 1:04:05 6:53
2 248 Julie Anderson Ann Arbor 30 1:14:46 8:02
3 243 Kim Eynsik Ann Arbor 33 1:17:09 8:17
4 244 Mandy Hetfield Ann Arbor 33 1:20:55 8:42
5 214 Angela Tripp Ypsilanti 34 1:21:06 8:43
6 264 Kelly Seebaldt Highland 34 1:23:24 8:57
7 227 Liz Wright Hazel Park 33 1:25:20 9:10
8 33 Patricia Chen Ann Arbor 30 1:26:45 9:19
9 213 Devonie Townsend Ann Arbor 34 1:29:18 9:35
10 155 Danielle Mulka Walled Lake 32 1:31:01 9:47
11 286 Hayley Lanier Ann Arbor 31 1:33:20 10:01
12 216 Josie Turner Novi 34 1:35:50 10:18
13 258 Andrea Smith Howell 30 1:43:33 11:07
14 290 Lisa Short Franklin 32 1:51:09 11:56
15 151 Michelle Monday Livonia 34 2:11:27 14:07
16 177 Quanniece Rivers River Rouge 34 2:15:27 14:33
17 223 Shannon Wilson Redford 32 2:16:09 14:37

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 121 Matthew Lewis Ann Arbor 36 55:56 6:01
2 274 Joe Burgrano Ann Arbor 37 1:00:04 6:27
3 88 Steven Grzesiak Detroit 36 1:16:45 8:15
4 69 Chris Fryer Wolverine Lake 36 1:17:42 8:21
5 112 Matt Kramer Royal Oak 36 1:18:17 8:25
6 42 Jeff Conway Dearborn 37 1:18:52 8:28
7 36 Matthew Chynoweth Livonia 36 1:21:16 8:44
8 194 Craig Sielaff Milan 38 1:22:28 8:51
9 85 Karl Grobson Clarkston 38 1:29:12 9:35
10 186 Chad Saperstein Farmington Hills 38 1:35:34 10:16
11 56 John Doonan Detroit 35 1:36:01 10:19
12 46 Michael Daigneau Royal Oak 36 1:37:26 10:28
13 72 Jason Gamet Dearborn 36 1:37:26 10:28
14 291 Kiley Mitchell Belleville 39 1:42:17 10:59


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 190 Jessica Shehab Northville 37 1:09:27 7:28
2 29 Andrea Caldwell Milford 36 1:09:42 7:29
3 245 Rochelle Patrick Columbus 36 1:16:45 8:15
4 110 Andrea Kong Howell 36 1:20:39 8:40
5 116 Amy Lauter Farmington Hills 35 1:22:35 8:52
6 136 Gina Maruskin Highland 39 1:22:55 8:54
7 279 Michelle Tessmer Novi 35 1:26:22 9:17
8 251 Jenny Alkema Ann Arbor 39 1:33:17 10:01
9 241 Kim Jackson Brighton 36 1:33:22 10:02
10 63 Jennifer Fettig-Doorla Hartland 37 1:33:22 10:02
11 80 Raggeria Goddard Detroit 37 1:34:56 10:12
12 20 Jennifer Bowman Brambleton 36 1:35:12 10:13
13 232 Stacie Zotkovich Commerce 39 1:35:12 10:13
14 219 Stephanie Weaver Whitmore Lake 35 1:37:30 10:28
15 128 Megan Mahoney Royal Oak 35 1:37:36 10:29
16 28 Rachel Bush Whitmore Lake 38 1:37:58 10:31
17 102 Sarah Johnson Birmingham 37 1:41:51 10:56
18 288 Selika Johnson Romulus 35 1:44:21 11:12
19 166 Amanda Pelukas Canton 39 1:44:52 11:16
20 184 Kelly Rysso Brighton 36 1:47:11 11:31
21 164 Jodi Panter West Bloomfield 35 1:48:34 11:40

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 68 Douglas Forsyth Milford 43 57:28 6:10
2 276 James Broyles Milford 40 57:45 6:12
3 140 Ryan McCammon Ann Arbor 41 1:02:25 6:42
4 43 Rick Cummins Farmington Hills 43 1:10:16 7:33
5 156 Donald Murphy Dearborn 41 1:11:55 7:44
6 228 James Yanchus Warren 44 1:15:21 8:06
7 6 Prasada Alokam Ypsilanti 40 1:16:02 8:10
8 289 Eric Doyle 43 1:24:59 9:08
9 173 Chris Pugh Pinckney 42 1:25:34 9:11
10 172 Tim Prendergast Tecumseh 42 2:05:34 13:29

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 259 Tracey Cohen Farmington Hills 41 1:18:02 8:23
2 91 Nan Hatch Ann Arbor 44 1:28:42 9:32
3 123 Bonnie Linton Milford 42 1:29:25 9:36
4 31 Michelle Carney Ann Arbor 43 1:30:36 9:44
5 7 Marni Arnett Ann Arbor 43 1:33:34 10:03
6 201 Zenaida Sokol Canton 41 1:44:28 11:13
7 182 Tammy Ross Wyandotte 41 1:44:30 11:13


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 12 Rob Basydlo Highland 45 1:02:15 6:41
2 278 Edward Nicholson Milford 48 1:07:31 7:15
3 79 Kevin Gilmore Hartland 49 1:08:21 7:21
4 257 Tim Joseph Highland 46 1:08:50 7:24
5 211 Michael Toth-Purcell Ann Arbor 47 1:08:57 7:24
6 57 Rob Doss West Bloomfield 46 1:11:11 7:39
7 195 Michael Silvio Livonia 47 1:11:44 7:42
8 270 Jim Toth Imlay City 45 1:12:43 7:49
9 138 Ted Mastrucci Howell 45 1:14:04 7:57
10 145 Todd McWilliams Ann Arbor 47 1:15:52 8:09
11 104 Rick Kangas Ann Arbor 47 1:16:16 8:11
12 157 Frank Murray Northville 48 1:16:24 8:12
13 118 Dino Lekas Ann Arbor 49 1:16:49 8:15
14 13 Todd Belvo South Lyon 49 1:19:02 8:29
15 284 Bill Brinkerhoff Ann Arbor 47 1:21:55 8:48
16 180 Bennie Romero Commerce 45 1:22:33 8:52
17 255 Hiroshi Oshima Novi 47 1:24:39 9:05
18 162 Chris Palkowski Pinckney 46 1:24:48 9:06
19 246 Dave Desposato West Bloomfield 49 1:31:16 9:48
20 273 Steven Schuster Farmington 45 1:34:24 10:08
21 71 Scott Gallett Farmington Hills 46 1:34:41 10:10
22 82 Todd Goyer Northville 46 1:35:57 10:18
23 233 Pat Zuber Madison Heights 45 1:36:24 10:21
24 267 Steve Morgan South Lyon 49 1:39:30 10:41
25 185 Paul Rysso Brighton 48 1:47:11 11:31
26 97 Howard Ishbia West Bloomfield 47 1:52:28 12:05


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 78 Katherine Gillman Whitmore Lake 45 1:13:12 7:52
2 84 Carmen Green-Lee Ann Arbor 48 1:14:03 7:57
3 59 Kathleen Erz St. Clair Shores 47 1:15:26 8:06
4 165 Helen Peck Farmington Hills 48 1:19:17 8:31
5 66 Pam Fisher Milford 47 1:25:37 9:12
6 25 Denise Bruin Lake Orion 48 1:26:15 9:16
7 158 Patty Ogg Milford 45 1:26:29 9:17
8 9 Karen Auer Canton 45 1:28:08 9:28
9 198 Pam Skandalaris Commerce 49 1:32:19 9:55
10 70 Barb Gallett Farmington Hills 45 1:34:41 10:10
11 262 Barbara Gavitt Hartland 46 1:35:17 10:14
12 22 Abigail Briggs Brighton 45 1:40:17 10:46
13 47 Annette David Trenton 46 1:41:05 10:51
14 229 Susan Young-Schmidt Ann Arbor 46 1:41:29 10:54
15 238 Deb Godmer Pinckney 48 1:41:36 10:55
16 133 Marlis Martin Oak Park 49 1:41:40 10:55
17 217 Vicky Vulaj Brighton 46 1:42:02 10:57
18 256 Patricia Penman Livonia 46 1:42:42 11:02
19 27 Jennifer Burdgick Highland 46 1:42:45 11:02
20 160 Alisa Olsey Chesterfield 45 1:43:20 11:06
21 127 Jennifer Maddalena Chesterfield 48 1:43:20 11:06
22 191 Lisa Shmina Brighton 46 1:43:22 11:06
23 17 Marcia Boileau Novi 48 1:43:42 11:08
24 115 Therese Langan Ann Arbor 48 1:50:42 11:53
25 236 Tammy Murray Bloomfield Hills 49 1:54:36 12:18
26 161 Sian Owen-Cruise Ypsilanti 47 2:00:32 12:57
27 125 Patricia Maceroni Huntington Woods 49 2:04:17 13:21

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 207 Anthony Targan West Bloomfield 50 1:03:31 6:49
2 139 Loyd Mbabu Ann Arbor 52 1:10:43 7:36
3 171 David Prange Plymouth 54 1:11:28 7:41
4 24 Ronald Brown Farmington Hills 51 1:12:06 7:45
5 92 Carlos Hernandez Flore Farmington Hills 50 1:12:49 7:49
6 178 Chris Roffey West Bloomfield 51 1:14:35 8:01
7 99 Al Johnson Plymouth 52 1:14:58 8:03
8 143 Scott McDonald Pinckney 50 1:17:08 8:17
9 193 Stephen Shuster Brighton 52 1:18:17 8:24
10 8 Joseph Atto West Bloomfield 54 1:19:20 8:31
11 107 Joseph Klimczak Wixom 52 1:20:56 8:42
12 206 Ron Szumski Northville 54 1:21:12 8:43
13 124 James Lupton Ann Arbor 54 1:24:00 9:01
14 146 Darius Mehregan Monroe 50 1:24:30 9:05
15 73 Jim Gardner Brighton 53 1:26:08 9:15
16 221 John Whitman Brighton 51 1:30:50 9:45
17 297 Gary Dilchak Brighton 54 1:31:24 9:49
18 109 Edward Kociszewski Novi 50 1:37:36 10:29
19 200 Roderick Smith Howell 52 1:43:35 11:07
20 45 Matthew Cyplik Sterling Hgts 50 1:55:41 12:25


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 239 Diane Mattson Brighton 52 1:19:40 8:33
2 39 Julia Collins Ypsilanti 50 1:21:06 8:43
3 61 Jackie Farah Ann Arbor 54 1:22:41 8:53
4 272 Mimi Takami Ann Arbor 53 1:23:56 9:01
5 90 Joan Haskell-O'donnell Highland 50 1:27:18 9:23
6 283 Kathy Sample Ann Arbor 51 1:29:44 9:38
7 169 Lauren Piontkowski Sylvan Lake 54 1:33:42 10:04
8 11 Ann Barkey Clarkston 51 1:36:40 10:23
9 147 Rebecca Mehregan Monroe 50 1:37:39 10:29
10 53 Cindy Derosa Novi 53 1:38:15 10:33
11 100 Deb Johnson Plymouth 51 1:43:38 11:08
12 64 Sue Filauro Canton 54 1:43:51 11:09
13 192 Beth Shuster Brighton 51 1:44:08 11:11
14 282 Carolyn Upton Novi 50 1:59:12 12:48

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 250 Mark Briolat Farmington Hills 58 1:09:22 7:27
2 149 Michael Mester Plymouth 56 1:09:49 7:30
3 240 Graham Astley Brighton 59 1:10:14 7:33
4 202 Ken Sova Canton 55 1:10:25 7:34
5 175 Ronald Rich West Bloomfield 57 1:10:51 7:37
6 237 Robin Pearce New Hudson 59 1:23:55 9:01
7 77 Gary Gillow Livonia 58 1:25:09 9:09
8 205 Scott Szumanski Trenton 59 1:27:00 9:21
9 48 Matthew Deagostino Whitmore Lake 57 1:27:38 9:25
10 252 Jack Riley Canton 59 1:29:41 9:38
11 295 Martin Harrison Brighton 55 1:29:52 9:39
12 10 Donald Barker Farmington Hills 57 1:31:25 9:49
13 137 Richard Massic Livonia 57 1:42:42 11:02
14 41 Len Constantine Chesterfield 59 1:42:55 11:03
15 218 Dan Waldon Farmington Hills 57 1:51:44 12:00
16 26 Dana Budd Churubusco 58 1:54:18 12:16

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 159 Jackie Olsen Riverview 59 1:26:51 9:20
2 34 Maryann Chupa Wixom 57 1:27:26 9:23
3 122 Jody Lindell Corunna 58 1:27:54 9:26
4 285 Tina Koester-Marsalese Northville 57 1:31:19 9:48
5 114 Linda Labelle Milford 56 1:31:53 9:52
6 95 Cindi Holman Brighton 58 1:33:27 10:02
7 294 Janine Gillow Livonia 55 1:33:35 10:03
8 208 Denise Tatman Westland 58 1:41:27 10:54
9 199 Elaine Slomsky Livonia 58 1:48:21 11:38
10 14 Sue Beresford West Bloomfield 55 2:00:29 12:56
11 135 Robbie Martinez Highland 57 2:02:28 13:09


MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 74 Mitchell Garner Ann Arbor 62 1:11:33 7:41
2 37 Thomas Claflin Brighton 64 1:14:29 8:00
3 222 Timothy Williams Ann Arbor 60 1:14:59 8:03
4 203 D.Mark Squires Novi 61 1:20:12 8:37
5 261 Mark Baumkel Bloomfield Hills 61 1:22:40 8:53
6 75 Bill Garrity Ann Arbor 64 1:25:54 9:14
7 154 Steve Short Lincoln Park 60 1:27:26 9:23
8 271 Gary Kade Ann Arbor 63 1:31:26 9:49
9 134 Gil Martinez Highland 61 1:37:59 10:31
10 58 Tom Doyle Novi 63 1:40:31 10:48
11 153 Raymond Mote Redford 64 1:46:03 11:23
12 253 Riley McLincha Clio 61 1:49:11 11:43
13 210 Michael Thomas West Bloomfield 63 1:54:22 12:17

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 44 Cheyenne Curran Milford 63 1:38:09 10:32
2 35 Mary Pat Chynoweth Highalnd 61 1:39:47 10:43
3 89 Mary Harrison Brighton 63 1:40:17 10:46
4 197 Suzanne Sitts Ypsilanti 62 1:51:23 11:58

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 62 John Farah Ann Arbor 69 1:12:44 7:49
2 266 Jim Kruse Port Huron 69 1:26:53 9:20
3 281 Richard Jones Highland 69 1:29:19 9:36
4 108 William Klinkhamer Birmingham 66 1:32:57 9:59
5 94 William Hill Grosse Ile 66 1:43:32 11:07
6 98 Ray Joaquin Southgate 68 1:56:46 12:32

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 189 Barbara Scrogham Fort Wayne 65 1:35:52 10:18
2 93 Karen Hill Grosse Ile 66 1:46:49 11:28

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 5 Ben Alalouf W.Bloomfield 71 1:28:24 9:30
2 50 Mark Delucia Livonia 71 1:44:48 11:15
3 280 Franklin Willis Oklahoma City 70 1:45:30 11:20

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 49 Janet Delucia Livonia 70 1:40:38 10:48


MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 150 Larry Mishler Plymouth 75 1:37:49 10:30
2 174 John Rasmussen Ann Arbor 75 2:11:40 14:08

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

Website services and online registration powered by Active Network.




2012 JOHN ROGUCKI MEMORIAL KENSINGTON CHALLENGE
MILFORD, MI
09/15/2012

Scored by Gault Race Management

5K RUN AGE-GROUP RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 744 Mathew Newman Ann Arbor 26 17:17 5:34

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 664 Tammy Nowik Clarkston 38 19:08 6:10

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 741 Wally Hayes Ann Arbor 60 19:25 6:15

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 733 Katie Demeulemeester Bloomfield Hills 47 21:59 7:05

MALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 523 Jim Burgess Milford 53 21:14 6:50

FEMALE GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 204 Janet Stiles Linden 58 23:43 7:39

MALE SENIOR GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 678 John Reed Parma 61 22:16 7:11

FEMALE SENIOR GRAND MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 556 Suzanne Eyer Plymouth 64 26:55 8:40


MALE AGE GROUP: 1 - 10
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 503 Sean Asam Canton 9 24:34 7:55
2 590 Dylan Hernandez Canton 10 24:36 7:56
3 636 Nicholas Liotino Commerce Twp. 9 26:10 8:26
4 753 Vimal Alokam Ypsilanti 9 27:15 8:47
5 611 Tor Jendrell Milford 10 27:20 8:48
6 715 Alek Wisinski Brighton 10 27:21 8:49
7 699 Joey Tavian Canton 10 27:50 8:58
8 752 Alokatm Vibhav No Where 6 37:17 12:00

FEMALE AGE GROUP: 1 - 10
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 602 Sophia Huszti Milford 10 28:11 9:05
2 649 Sophia McKenna Brighton 5 45:10 14:33
3 749 Sydney Gatland Commerce Twp 10 50:05 16:08

MALE AGE GROUP: 11 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 633 Cole Lekas Ann Arbor 11 26:35 8:34
2 729 Alexander Exler Dearborn 13 28:29 9:11

FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 579 Kate Gillingham Milford 13 22:48 7:21
2 601 Olivia Huszti Milford 11 22:49 7:21
3 614 Emily Jones Novi 11 22:54 7:23
4 700 Mia Tavian Canton 12 44:25 14:18
5 616 Hanna Jung Troy 13 44:27 14:19

MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 603 Vanessa Huszti Milford 17 22:53 7:22
2 701 Stori Tavian Canton 15 44:27 14:19

MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 599 Ben Huszti Milford 22 17:31 5:39
2 672 Brady Pettengill Holly 24 24:45 7:58
3 549 Ian Duggan Ortonville 24 39:41 12:47


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 600 Monica Huszti Milford 23 23:58 7:43
2 690 Kristin Smith New Hudson 24 29:17 9:26
3 740 Kaylie McLeay Taylor 23 32:44 10:33
4 587 Kat Harrison Milford 24 32:44 10:33
5 657 Amanda Miller Holly 23 33:41 10:51
6 658 Ashly Miller Holly 23 33:41 10:51
7 641 Donigua Lyons Commerce Township 24 38:18 12:20
8 536 Jamie Clavette Clarkston 24 39:42 12:47

MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 538 Mark Coughlin Ann Arbor 26 21:59 7:05
2 550 Brandon Earnest Brighton 25 23:47 7:40
3 684 Vincent Schraub Farmington Hills 28 31:33 10:10
4 562 Loren Fisher Novi 25 36:01 11:36

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 689 Monica Silwanowicz Warren 26 24:24 7:52
2 734 Nicole Sausa Milford 29 26:37 8:34
3 624 Lisa Kleist Farmington Hills 27 31:33 10:10
4 560 Kara Fisher Novi 26 36:01 11:36
5 605 Teia Irwin Davisburg 27 36:50 11:52
6 527 Heather Carignan Hartland 27 36:58 11:54
7 586 Tina Grossman Milford 29 39:27 12:42

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 21 Jordan Boylan Royal Oak 34 24:45 7:58
2 673 Joshua Pettengill Clarkston 32 25:38 8:16
3 607 Steve Jarco Novi 33 27:07 8:44
4 106 Jeffrey Kingsbury Livonia 30 27:34 8:53
5 642 Ryan Mastako New Hudson 31 27:39 8:55
6 537 Jason Cornell Tecumseh 32 31:29 10:09
7 51 Eric Demmer Wyandotte 34 35:03 11:18
8 647 Jesse McIntyre White Lake 30 35:42 11:30
9 572 Jared Gatt Walled Lake 30 50:37 16:18


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 722 Colleen Zatney South Lyon 34 24:29 7:53
2 620 Misty Kielien Walled Lake 32 26:10 8:26
3 713 Nicole Wilson Arlington 33 26:50 8:39
4 712 Emily Wilson Ypsilanti 30 27:16 8:47
5 563 Lyndsey Flatt Fenton 34 28:12 9:05
6 659 Katie Miller Farmington Hills 31 29:22 9:28
7 766 Joanna Elliott Ypsilanti 32 30:32 9:50
8 632 Haes-Shal Lee Novi 31 32:24 10:26
9 714 Ashley Wing Novi 31 32:50 10:35
10 643 Stacie Mastako New Hudson 31 34:14 11:02
11 532 Andrea Chelotti Royal Oak 34 34:35 11:08
12 230 Renee Zaddock Wyandotte 34 35:11 11:20
13 591 Christine Herndon White Lake 32 35:42 11:30
14 707 Katherine Vitasinski Clarkston 30 36:16 11:41
15 525 Danielle Campbell Ann Arbor 33 37:24 12:03
16 709 Andrea West Tecumseh 32 38:20 12:21
17 569 Jill Gagnon Farmington 33 39:27 12:42
18 510 Tammera Barrette Wolverine Lake 34 39:28 12:43
19 648 Amy McKenna Brighton 33 45:10 14:33
20 623 Emily Kingsbury Livonia 32 49:37 15:59
21 508 Kelly Baker Milford 32 51:34 16:36
22 520 Ronda Broden Waterford 34 52:21 16:52

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 716 Steve Wisinski Brighton 37 22:45 7:20
2 662 Gary Nigro West Bloomfield 37 24:26 7:52
3 732 Michael Schemansha Livonia 38 26:03 8:24
4 644 Brett Mazarka Hudsonville 37 30:20 9:46
5 517 Jeff Bowron White Lake 37 31:56 10:17

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 677 Mel Ream Canton 38 22:07 7:08
2 576 Raquel Gazzi Fenton 39 30:47 9:55
3 518 Jennifer Bowron White Lake 37 31:56 10:17
4 501 Neelima Alokam Ypsilanti 37 37:38 12:07
5 515 Lisa Bonnell Waterford 37 38:35 12:26
6 711 Cindy Willer Novi 39 42:15 13:36
7 502 Nicole Antilla Northville 39 56:31 18:12
8 719 Jennifer Young Ferndale 36 56:43 18:16


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 738 Antonio Figuerod Farmington Hills 42 20:15 6:32
2 566 Michael Foster Ypsilanti 40 21:00 6:46
3 663 Richard Nowik Clarkston 43 21:13 6:50
4 568 John Frelich Dearborn 44 27:30 8:52
5 610 Tobias Jendrell Milford 42 28:03 9:02
6 728 Dietmar Exler Dearborn 44 28:29 9:11
7 593 William Highland Howell 43 29:25 9:29
8 697 Tong Pil Suh Farmington Hills 41 32:09 10:21
9 548 Patrick Drouillard Pleasant Ridge 41 37:07 11:57
10 654 Scott Meyers Orion Twp. 41 37:18 12:01
11 506 Sam Avery Milan 43 37:43 12:09
12 617 Yong Jung Troy 42 44:27 14:19
13 748 Miles Gatland Commerce Twp 43 49:48 16:02

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 615 Rachel Jones Novi 41 22:55 7:23
2 539 Tara Covert Westland 41 26:07 8:25
3 596 Mary Hubl Ann Arbor 44 26:45 8:37
4 695 Skye Suh Milford 40 27:27 8:50
5 646 Christina McDonald Ann Arbor 40 33:16 10:43
6 613 Toni Johnson Ypsilanti 41 37:25 12:03
7 588 Lin Haughton Milan 40 39:08 12:36
8 526 Kim Carey Fenton 43 43:38 14:03
9 721 Sandra Hamilton Milford 44 44:20 14:17
10 686 Hailey Seo Troy 42 44:44 14:24
11 750 Joanna Valentine Commerce Twp 42 50:05 16:08

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 628 Tim Kuhnlein Saline 48 21:53 7:03
2 578 Curt Gillingham Milford 46 23:00 7:25
3 604 William Huszti Milford 48 23:00 7:25
4 651 Todd Meek Milford 46 26:13 8:27
5 612 Rob Johnson Ypsilanti 47 29:50 9:37
6 637 Gary Lowell Bloomfield Hills 49 31:33 10:10
7 679 Brian Richardson Brighton 47 35:14 11:21
8 751 Dan Bergin Pinckney 48 35:58 11:35
9 514 James Bonnell Waterford 45 37:36 12:07
10 745 Bob Boyd Commerce Twp 49 49:48 16:02
11 668 David Owen-Cruise Ypsilanti 47 52:21 16:52


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 592 Doris Highland Howell 46 23:41 7:38
2 597 Kelly Hughes Brighton 49 24:45 7:58
3 694 Sue Su Ann Arbor 45 27:56 9:00
4 598 Anna Huszti Milford 47 28:13 9:05
5 577 Christina Gillingham Milford 48 29:14 9:25
6 581 Lisa Girrard Commerce Township 47 30:53 9:57
7 580 Susan Gilmore Hartland 47 30:58 9:59
8 638 Jane Lowell Bloomfield Hills 48 31:33 10:10
9 650 Tina Meador West Bloomfield 49 32:40 10:31
10 530 Sherri Chandra Farmington Hills 48 34:18 11:03
11 704 Deborah Thompson Holly 46 40:44 13:07
12 627 Gail Kuhnlein Saline 48 45:27 14:38
13 622 Lynne King Waterford 48 46:24 14:57
14 746 Cara Besh Commerce Twp 49 50:05 16:08
15 688 Romy Shubitowski Highland 49 56:19 18:08

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 737 William Goodwin Brighton 53 23:29 7:34
2 531 Michael Check Ann Arbor 53 24:08 7:47
3 730 Marvin Helmker Holt 53 25:36 8:15
4 735 Mark Giroux Waterford 51 27:43 8:56
5 765 Martin Ritchie Howell 53 28:55 9:19
6 682 Scott Schafer Plymouth 53 35:38 11:29

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 507 Liz Bailey Milford 51 25:34 8:14
2 742 Marie Muehlenbein Northville 54 29:48 9:36
3 544 Colleen Downes Howell 54 29:52 9:37
4 671 Toni Pepin Wolverine Lake 54 33:28 10:47
5 710 Debbie Wilkinson Commerce 52 34:58 11:16
6 582 Pam Glomstead Waterford 50 35:24 11:24
7 685 Kimberly Schwartz Franklin 50 35:25 11:24
8 652 Karin Menghini Northville 52 39:36 12:45
9 676 Michaeline Raczka Commerce 52 40:17 12:58
10 706 Patricia Vanomen Brighton 52 40:54 13:10
11 509 Patti Barber New Hudson 53 43:43 14:05
12 703 Wendy Thomas Highland 52 47:35 15:19
13 540 Janet Crunk Highland 54 49:57 16:05
14 670 Margaret Parks Milford 50 52:21 16:52
15 630 Diana Labumbard Walled Lake 53 52:33 16:55
16 528 Cheryl Cathcart Waterford 52 56:25 18:10
17 554 Mary Engelsen Novi 53 56:32 18:12
18 705 Lynn Torossian Milford 50 56:39 18:15


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 736 George Reynolds Pnckney 56 21:40 6:59
2 551 Ronald Earnest Brighton 57 28:05 9:03
3 631 Mike Lafferty Milford 57 29:33 9:31
4 640 Paul Lumley Plymouth 57 29:35 9:32

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 606 Sanders Jane White Lake 56 23:54 7:42
2 725 Mary Nixon Chelsea 55 27:38 8:54
3 571 Anne Garcia Ann Arbor 58 29:52 9:37
4 723 Charlene Odom New Hudson 55 32:20 10:25
5 639 Alicia Lumley Plymouth 57 33:15 10:43
6 557 Sheryl Faix Ann Arbor 59 34:27 11:06
7 655 Tina Miceli Walled Lake 56 36:55 11:53
8 625 Lynn Klimczak Wixom 55 38:22 12:22
9 708 Patricia Vitasinski Waterford 56 39:36 12:45
10 743 Patricia Clark Milford 57 42:05 13:33
11 513 Kathy Bechtold White Lake 58 43:08 13:54
12 541 John Crunk Highland 55 49:58 16:06
13 573 Sue Gatt Commerce Twp. 55 51:34 16:36
14 626 Barbara Kraus Novi 56 56:40 18:15
15 675 Denise Pratt Milford 57 57:25 18:29

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 698 Alan Tait Brighton 62 24:47 7:59
2 747 James Haan Brighton 60 27:44 8:56
3 653 Mark Menghini Northville 62 28:04 9:02
4 724 Ken Nixon Chelsea 60 28:30 9:11
5 570 Michael Galea Ann Arbor 63 28:40 9:14
6 727 Terry Gawel Dansville 62 29:04 9:22
7 609 Michael Jedynak White Lake 61 33:04 10:39
8 595 Rick Holman Brighton 60 38:10 12:18
9 534 Gregory Chynoweth Highland 63 38:26 12:23
10 667 Gene O'Neill Highland 61 45:49 14:45

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 561 Kathy Fisher Novi 60 30:51 9:56
2 608 Mary Jedynak White Lake 60 39:34 12:45
3 718 Ruth Yaksich Garden City 63 39:59 12:53
4 660 Linda Miller Wixom 61 42:14 13:36
5 666 Denise O'Neill Highland 60 45:49 14:45
6 687 Bonnie Sherman White Lake 64 49:38 15:59
7 574 Elizabeth Gault New Hudson 60 57:24 18:29


MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 674 Monte Piliawsky Southfield 68 22:57 7:24
2 726 Dennis Collins Commerce 67 26:39 8:35
3 692 Jeri Stiles Linden 67 27:00 8:42
4 739 Bob Kruse Warren 69 28:17 9:07

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 691 Lia Stevens Ann Arbor 66 28:25 9:09
2 141 Terry McLeod Lennon 66 30:57 9:58
3 533 Constance Chmielewski Plymouth 65 44:05 14:12
4 717 Susan Wobig Fenton 65 47:39 15:21

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 731 Harold Peterson Holly 71 36:24 11:43
2 767 Tae Won Suh Milford 74 52:12 16:49

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 720 Kenneth Young Ferndale 75 56:44 18:16

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

MALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 98
Place No. Name Town Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

Website services and online registration powered by Active Network.



RunMichigan.com site contents copyright 1996-2014 | RunMichigan.com, Inc. All Rights Reserved

Contact Us | Home | Advertise with Us | Disclaimer | About Us | Submit News | Submit Race Info | Submit Results | Community Forum | RSS Feeds RSS FEED